×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!!!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sebebiyle  programın işleyişinde pandemi sebebiyle anlaşmalı Üniversitelerin kabul durumları, vizelerin zamanında verilip verilmeyeceği, hareketliliğin fiziki olarak gerçekleşip gerçekleşmeyeceği gibi konular belirsizliğini korumaktadır. Başvuran öğrencilerimizin bu ihtimalleri de göz önüne alarak başvurdukları kabul edilecektir. Bütün bunlara ek olarak Üniversitemiz Pandemi süreçlerinde olumsuz gelişmelere göre öğrencilerimizin sağlığını önceleyen bir tavırla süreci durdurabilecektir.

 

 Duyuru Takvimi

 

1 Ekim 2021 –
22 Ekim 2021(Mesai bitiminekadar) 
 

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Bahar Dönemi için başvurularının alınması 

 

14 Ekim 2021

13:30-15:00

 

Erasmus Bilgilendirme Toplantısı (Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir)

Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/98507721567

 

25-26 Ekim 

(Sınavın detayları İngilizce Hazırlık Eğitim Birimimizce ilgili linke tıklayınız)

Erasmus Yazılı Sözlü Sınav 

https://cups.cankaya.edu.tr/notice/ingilizce-yeterlik-sinavi/  

* Erasmus+ Staj Hareketliliği 22 Yaz Dönemi başvuruları Bahar Döneminin başında alınacaktır ( 3 ay > staj süresi > 2 ay )

 

NELER YAPIYORUZ?
Çankaya Üniversitesi Dış İlişkiler ve Erasmus Müdürlüğü, temelde Üniversitemizin uluslararasılaşma sürecine katkı sağlamak ve öğrencilerimizin rekabet edilebilirliğini arttırmak amacıyla, 2003 yılından beri Hayat Boyu Öğrenme Programı (Life Long Learning) kapsamındaki Erasmus programında faaliyet göstermektedir. Üniversitemiz, 2007 yılından beri Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında gönderen ve ev sahibi kuruluş olarak aktif rol almaktadır. Dış İlişkiler Ofisimiz 2007-2013 döneminde uygulanan Avrupa Birliği programlarının birleştirilmesi sonucunda, 2014-2020 dönemi için ERASMUS+ (PLUS) adını alan programın da yürütücüsü konumundadır. Buna ek olarak uluslararası işbirlikleri ve bu kapsamdaki öğrenci değişim programlarının yürütülmesi de Ofisimiz sorumluluğundadır.


ERASMUS + (PLUS) PROGRAMI NEDİR ?

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2007-2013 yılları arasında yürütülen ve 2014 yılı itibariyle sona eren Hayatboyu Öğrenme Programı kapsamında yükseköğretim alanında sağlanan hibe destekleri önce 2014-2020 yılları arasında ve sonra 2021-2027 döneminde Erasmus+ Programı altında  devam etmektedir. Erasmus+ programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.Bunun yanı sıra yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin arttırılmasını da teşvik etmektedir. Programın amacı Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir.

erasmusicgorsel1Erasmus+ programı, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak bu amacı gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Daha kaliteli yükseköğretim sunan Avrupa’da mezunlar daha donanımlı, iş dünyasının beklentilerine daha fazla cevap veren bireyler olacaklardır.
Program, sunduğu hareketlilik olanağı ile Avrupa halklarının birbirlerini algılamasındaki önyargıların yükseköğretim çevrelerinde kırılmasına hizmet etmektedir. Erasmus programı ile 1987’den günümüze kadar 1,5 milyondan fazla yükseköğretim öğrencisi, başka bir Avrupa ülkesinde öğrenim hayatının bir dönemini geçirmiş; o ülkenin insanlarını ve kültürünü de tanıma imkanı elde etmiştir.

ERASMUS+ PROGRAMINA KATILMAMIN FAYDASI NEDİR ?
Erasmus programı herşeyden önce kendi ayaklarınız üzerinde durmanız açısından çok önemlidir. Erasmus+ programına başvuru sürecini nasıl yönettiğiniz, gittiğiniz ülkede Erasmus+ Office sorumlulularıyla düzeyli iletişiminiz, farklı kültürlerden insanlarla nasıl ilişki kurduğunuz, başınıza gelen ( olumlu ya da olumsuz ) olayları nasıl yönettiğiniz sizler açısından asıl gelişmeyi ve ilerlemeyi sağlayacaktır. Aynı zamanda derslerle sosyalleşme arasında kuracağınız denge ve tercihler, size verilen bütçe içerisinde harcamalar açısından oluşturacağınız planlar sizler için en büyük kazanımlardır.

Hepinizin bu süreçleri süper yöneteceğinizden şüphem yok, yeter ki kendinize ve insanlara güvenin. Ama bu kuru kuruya bir güven olmasın. Yeni tecrübelere ve fikirlere açık olun. Olumlu düşünün, hayatın ve öğrenciliğin tadını ve keyfini çıkarın.
Lütfen şunu aklınızdan çıkarmayın “İnsanların başlarına gelen olaylar hayatlarını %20 bu olayları nasıl ele aldıkları % 80 oranında etkiler.

Hepinizin sağlıkla, su gibi gidip gelmesini diliyorum. Çok eğlenin, çok öğrenin …Unutmayın “Erasmus fiziksel olduğu kadar, zihinsel bir yolculuktur”….doğru çıkarımları yaparsanız ve kendinizi öğrenmeye sürekli olarak açık tutarsanız, sizi olgunlaştıracak, geliştirecek ve bir dünya vatandaşı olmanıza katkı sağlayacaktır…

Yöntem Öskiper
Çankaya Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörü

ulusal-ajans-logo
(detaylı bilgi için lütfen  TC. Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajans sayfasını ziyaret ediniz)

 

 

slide3