Erasmus+ öğrenci Staj Hareketliliği Faaliyeti tüm Üniversite öğrencilerinin Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarına dahil olan Avrupa Birliği üyesi ülkelerde, bir işletme veya kurum bünyesinde, mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanmak amacıyla başvurabilecekleri bir staj programıdır.

Kimler Yararlanabilir?

  • Meslek yüksek okullarında öğrenim görenler
  • Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına devam eden öğrenciler

Ev Sahibi Kuruluşlar Kimler Olmalıdır?

  • İşletmeler
  • Eğitim Merkezleri
  • Araştırma Merkezleri
  • Diğer Kuruluşlar

Ancak; diplomatik temsilcilikler, Avrupa Birliği Kurumları ile Topluluk programlarını yürüten kuruluşlar bu faaliyet kapsamında ev sahipliği yapamazlar.

Yerleştirme Süreleri

Erasmus+ öğrenci Staj Hareketliliği kapsamında yerleştirilecek olan öğrencilerin en az 2 ay süreyle staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Başvuru, Seçim ve İlan Süreci

– Ögrenciler staj yapmak istedikleri kurumlarla doğrudan kendileri iletişime geçerek ve davet mektubu almalıdırlar. Dış İlişkiler Müdürlüğümüzce duyuruya çıkılan tarihler içerisinde aşağıda bulunan Müdürlüğümüze yazılan bir dilekçe eşliğinde başvuru formunu eksiksiz doldurarak, öğrenci işlerinden aldıkları transcriptlerini davet mektuplarını ekleyerek Üniversitemiz Dış İlişkiler Müdürlüğü’ne doğrudan başvurularını yaparlar.

– Başvuru sonrasında Hazırlık Sınıfı‘nca yapılan dil sınavına girerler. Sonrasında Rektörlük Makamı’nın görevlendirmesiyle oluşturulan bir komisyon tarafından değerlendirilerek sonuçlar ilan edilir. 

Seçim Kriterleri: %50 cumGPA, %50 dil sınavı    Önemli!!!  Başvurmanız için not ortalamanız lisans için en az 2.20 yükseklisans için 2.50 olmalıdır.

Ek:    1. DavetMektubuÖrneği
          2. Staj_Hareketliliği_başvuru_formu
         3. learning-agreement-for-traineeships
4. Dış İlişkiler Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçe

– Seçilen öğrenciler Vakıfbank Meşrutiyet Şubesinden Euro hesabı açtırdıktan sonra, hesap bilgileriyle Dış İlişkiler Müdürlüğümüzle Staj Hareketliliği Hibe Sözleşmesi imzalamak zorundadırlar. Bu sözleşmeyi imzalamayan öğrencilere hibe verilmez.

– Erasmus Öğrenci Beyannamesi Dış İlişkiler Müdürlüğümüzden teslim alınır

– Bunu takiben Learning Agreement for Traineeship  (Training Agreement) Dış İlişkiler Müdürlüğümüze ve gidilecek kuruma imzalatılarak Dış İlişkiler Müdürlüğümüze teslim edilmelidir.

– Öğrenciler e-posta adreslerine Avrupa Komisyonu tarafından gönderilecek OLS ( Online Linguistic Support ) Dil sınavına katılmak zorundadırlar. Bu sınav sadece öğrencilerin seviyesini belirlemek ve ilerleyen dönemde internet üzerinden o dili geliştirmek için bir destek verilmesini amaçlamaktadır. Bu sebeple sınavları mutlaka başkasından destek almadan yapmanız sizin dilinizi geliştirmenize olanak sağlayacaktır.

Öğrenci döndükten sonra teslim etmesi gereken belgeler:

-Misafir kurum tarafından yurtdışındaki staj döneminin başarı değerlendirmesini gösteren bir belge

Katılım Belgesi (Karşı kurumun antetli kağıdına  basılmış ve orijinal olarak imzalanmış belge) * ıslak imzalı, mühürlü, staj faaliyetinizin detayları ve başlangıç-bitiş  tarihlerinin net olarak belirtilmiş olması gerekmektedir

-Pasaport vize ve giriş çıkış tarihleri sayfasının fotokopileri

Nihai Rapor (Mobility Tool üzerinden, döndükten sonra doldurulacaktır)